AOW PBEM World Cup 2001 Singles Event
The AOW PBEM World Cup 2001 is the first sanctioned tournament being hosted by Age of Wonders Heaven. The tournament is open to all who wish to enter, and because it is sanctioned players who win matches will earn points towards their PBEM tournament ranking. Players will play for personal gain as well as for national pride. The tournament champions will win prizes such as HeavenGames T-shirts, customized forum nicknames, software titles, while the most successful countries being represented will earn bragging rights.
This is the Singles Event of the AOW PBEM World Cup 2001 in which players compete individually in 1-vs-1 games to determine a lone Singles Event champion.
For more information check the APWC 2001 Rules.
Singles Event Group Stage
Each group plays a single round robin cycle.
All matches will use the map Blood Isles (AOW PBEM World Cup 2001).
Matches are listed as Goblins vs Halflings.
1 Group Winner advances from each group.
5 Runners Up/Wild Cards also advance.
x- denotes second round qualifier.
y- denotes group winner.
Singles Event Group Stage Statistics
Win/Loss Record by Race:
26-20 (0.565) Halflings
20-26 (0.435) Goblins
Win/Loss Record by Country:
6-0 (1.000) Austria
3-0 (1.000) Singapore
1-0 (1.000) Netherlands
3-1 (0.750) Germany
2-1 (0.667) Israel
2-1 (0.667) Poland
5-3 (0.625) Italy
6-4 (0.600) Canada
1-1 (0.500) Denmark
6-8 (0.429) Sweden
9-16 (0.360) USA
2-10 (0.167) England
0-1 (0.000) Norway
Singles Event Group 1
Game Starter: Frogman
Singles Event Group 1 Turn Logs
Standings:
3-0 y-Argammon (ulvan@01019freenet.de) AUSTRIA
1-2 Guvmint Helper (rwestmoreland@houston.rr.com) USA
1-2 Sfriese (sgf@ix.netcom.com) USA
1-2 Eriksson (p.ove.eriksson@telia.com) SWEDEN
Matches:
SMA01 – Eriksson vs Sfriese WINNER: Sfriese
SMA02 – Guvmint Helper vs Argammon WINNER: Argammon
SMA03 – Argammon vs Sfriese WINNER: Argammon
SMA04 – Guvmint Helper vs Eriksson DECISION: Eriksson
SMA05 – Sfriese vs Guvmint Helper WINNER: Guvmint Helper
SMA06 – Eriksson vs Argammon WINNER: Argammon
Singles Event Group 2
Game Starter: Nojd
Singles Event Group 2 Turn Logs
Standings:
3-0 y-Cay (kennaway@sympatico.ca) CANADA
2-1 Kanter (kkoury@compuserve.com) USA
1-2 Unicorn (unicorn@77heron.freeserve.co.uk) ENGLAND
0-3 Queen Elquein (elquein20@hotmail.com) FINLAND
Matches:
SMA07 – Cay vs Kanter WINNER: Cay
SMA08 – Unicorn vs Queen Elquein FORFEIT: Queen Elquein
SMA09 – Queen Elquein vs Kanter FORFEIT: Queen Elquein
SMA10 – Unicorn vs Cay WINNER: Cay
SMA11 – Kanter vs Unicorn WINNER: Kanter
SMA12 – Cay vs Queen Elquein FORFEIT: Queen Elquein
Singles Event Group 3
Game Starter: Draco
Singles Event Group 3 Turn Logs
Standings:
3-0 y-Warlord Keldon (luigi_sold@libero.it) ITALY
2-1 WCat (wcat@o2.pl) POLAND
1-2 Jaheira (dehall74@hotmail.com) CANADA
0-3 Skint (skint_@hotmail.com) SWEDEN
Matches:
SMA13 – Skint vs Warlord Keldon WINNER: Warlord Keldon
SMA14 – Jaheira vs WCat WINNER: WCat
SMA15 – WCat vs Warlord Keldon WINNER: Warlord Keldon
SMA16 – Jaheira vs Skint WINNER: Jaheira
SMA17 – Warlord Keldon vs Jaheira WINNER: Warlord Keldon
SMA18 – Skint vs WCat WINNER: WCat
Singles Event Group 4
Game Starter: Cay
Singles Event Group 4 Turn Logs
Standings:
2-1 y-Sleet (3kings@home.com) CANADA
2-1 x-Aim22 (aim22steza@hotmail.com) ISRAEL
2-1 x-The Incomparable (theincomparable@hotmail.com) ENGLAND
0-3 Lord Hollandaise (aowpbem@yahoo.com) USA
Matches:
SMA19 – Sleet vs The Incomparable WINNER: The Incomparable
SMA20 – Lord Hollandaise vs Aim22 WINNER: Aim22
SMA21 – Aim 22 vs The Incomparable WINNER: Aim22
SMA22 – Lord Hollandaise vs Sleet WINNER: Sleet
SMA23 – The Incomparable vs Lord Hollandaise FORFEIT: Lord Hollandaise
SMA24 – Sleet vs Aim22 WINNER: Sleet
Singles Event Group 5
Game Starter: Frogman
Singles Event Group 5 Turn Logs
Standings:
2-1 y-Tasslehoff (emisavi@libero.it) ITALY
2-1 x-Spawn (Magedav@hotmail.com) SWEDEN
1-2 Glimi (frankruesen@hotmail.com) NETHERLANDS
1-2 Alex Mars (alexmars@aol.com) USA
Matches:
SMA25 – Spawn vs Tasslehoff WINNER: Tasslehoff
SMA26 – Alex Mars vs Glimi FORFEIT: Glimi
SMA27 – Glimi vs Tasslehoff WINNER: Glimi
SMA28 – Alex Mars vs Spawn WINNER: Spawn
SMA29 – Tasslehoff vs Alex Mars WINNER: Tasslehoff
SMA30 – Spawn vs Glimi FORFEIT: Glimi
Singles Event Group 6
Game Starter: Nojd
Singles Event Group 6 Turn Logs
Standings:
3-0 y-Blackmane (kblackmane@hotmail.com) SINGAPORE
2-1 Intruder (intruder0@yahoo.com) USA
1-2 Kaiser Bill (kaiser.wilhelm@null.net) ENGLAND
0-3 Tylertoo (mikedunn@voicenet.com) USA
Matches:
SMA31 – Blackmane vs Intruder WINNER: Blackmane
SMA32 – Kaiser Bill vs Tylertoo WINNER: Kaiser Bill
SMA33 – Tylertoo vs Intruder WINNER: Intruder
SMA34 – Kaiser Bill vs Blackmane WINNER: Blackmane
SMA35 – Intruder vs Kaiser Bill WINNER: Intruder
SMA36 – Blackmane vs Tylertoo WINNER: Blackmane
Singles Event Group 7
Game Starter: Draco
Singles Event Group 7 Turn Logs
Standings:
3-0 y-ArchmageSUN (martin.weinmayer@aon.at) AUSTRIA
2-1 x-Caitiff (btspiraldancer@netscape.net) USA
1-2 Magog (dsk2293@bigfoot.com) SWEDEN
0-3 Sir Crashalot (burfieldr@blueyonder.co.uk) ENGLAND
Matches:
SMA37 – Sir Crashalot vs Magog WINNER: Magog
SMA38 – Caitiff vs ArchmageSUN WINNER: ArchmageSUN
SMA39 – ArchmageSUN vs Magog WINNER: ArchmageSUN
SMA40 – Caitiff vs Sir Crashalot WINNER: Caitiff
SMA41 – Magog vs Caitiff WINNER: Caitiff
SMA42 – Sir Crashalot vs ArchmageSUN WINNER: ArchmageSUN
Singles Event Group 8
Game Starter: Cay
Singles Event Group 8 Turn Logs
Standings:
2-1 y-Gideon (gideon@mountaincable.net) CANADA
1-2 GuildBoss (paul_soares@yahoo.com) USA
1-2 Shadehawk (shadehawk@earthlink.net) USA
1-2 Hubris (max.entropy@gmx.net) GERMANY
Matches:
SMA43 – Hubris vs Shadehawk FORFEIT: Hubris
SMA44 – GuildBoss vs Gideon FORFEIT: Guildboss
SMA45 – Gideon vs Shadehawk WINNER: Gideon
SMA46 – GuildBoss vs Hubris FORFEIT: Hubris
SMA47 – Shadehawk vs GuildBoss FORFEIT: Shadehawk, GuildBoss
SMA48 – Hubris vs Gideon WINNER: Hubris
Singles Event Group 9
Game Starter: Frogman
Singles Event Group 9 Turn Logs
Standings:
3-0 y-Thrashbarg (jiman392@student.liu.se) SWEDEN
2-1 x-Kris Lighthawk (kris@hco.kollegienet.dk) DENMARK
1-2 Roger the Rampant (rampant@tiscali.co.uk) ENGLAND
0-3 Teepu Gunderson (danl36@aol.com) USA
Matches:
SMA49 – Teepu Gunderson vs Roger the Rampant FORFEIT: Teepu Gunderson
SMA50 – Kris Lighthawk vs Thrashbarg WINNER: Thrashbarg
SMA51 – Thrashbarg vs Roger the Rampant WINNER: Thrashbarg
SMA52 – Kris Lighthawk vs Teepu Gunderson FORFEIT: Teepu Gunderson
SMA53 – Roger the Rampant vs Kris Lighthawk WINNER: Kris Lighthawk
SMA54 – Teepu Gunderson vs Thrashbarg FORFEIT: Teepu Gunderson
Singles Event Group 10
Game Starter: Nojd
Singles Event Group 10 Turn Logs
Standings:
3-0 y-Frogman (Frogmanx84@carolina.rr.com) USA
2-1 Waterfly (torsten.staedler@Lrz.uni-muenchen.de) GERMANY
1-2 HenryMad (eromani@libero.it) ITALY
0-3 Llathos (plovmo@mail2jazz.com) NORWAY
Matches:
SMA55 – Frogman vs Waterfly WINNER: Frogman
SMA56 – HenryMad vs Llathos FORFEIT: Llathos
SMA57 – Llathos vs Waterfly WINNER: Waterfly
SMA58 – HenryMad vs Frogman WINNER: Frogman
SMA59 – Waterfly vs HenryMad WINNER: Waterfly
SMA60 – Frogman vs Llathos FORFEIT: Llathos
Singles Event Group 11
Game Starter: Draco
Singles Event Group 11 Turn Logs
Standings:
2-1 y-Lord420 (soulwound420@hotmail.com) USA
1-2 Raveji (axel@ktv.nu) SWEDEN
0-3 Der Waggs (verwaggs@home.com) USA
0-3 Zealias (hristo@nat.bg) BULGARIA
Matches:
SMA61 – Raveji vs Lord420 WINNER: Raveji
SMA62 – Der Waggs vs Zealias FORFEIT: Der Waggs, Zealias
SMA63 – Zealias vs Lord420 FORFEIT: Zealias
SMA64 – Der Waggs vs Raveji FORFEIT: Der Waggs, Raveji
SMA65 – Lord420 vs Der Waggs FORFEIT: Der Waggs
SMA66 – Raveji vs Zealias FORFEIT: Raveji, Zealias
Singles Event Round of 16
All matches will use the map Two Rivers (AOW PBEM World Cup 2001).
Matches are listed as Undead vs Highmen.
Winners advance to the Quarter-Finals.
Losers are eliminated from the tournament.
Singles Event Round of 16 Turn Logs.
Qualified as Group Winners (11 TOTAL):
GROUP 1 WINNER Argammon (ulvan@01019freenet.de) AUSTRIA
GROUP 2 WINNER Cay (kennaway@sympatico.ca) CANADA
GROUP 3 WINNER Warlord Keldon (luigi_sold@libero.it) ITALY
GROUP 4 WINNER Sleet (3kings@home.com) CANADA
GROUP 5 WINNER Tasslehoff (emisavi@libero.it) ITALY
GROUP 6 WINNER Blackmane (kblackmane@hotmail.com) SINGAPORE
GROUP 7 WINNER ArchmageSUN (martin.weinmayer@aon.at) AUSTRIA
GROUP 8 WINNER Gideon (gideon@mountaincable.net) CANADA
GROUP 9 WINNER Thrashbarg (jiman392@student.liu.se) SWEDEN
GROUP 10 WINNER Frogman (Frogmanx84@carolina.rr.com) USA
GROUP 11 WINNER Lord420 (soulwound420@hotmail.com) USA
Qualified as Runners Up or Wild Cards (5 TOTAL):
RUNNER UP 1 Aim22 (aim22steza@hotmail.com) ISRAEL
RUNNER UP 2 The Incomparable (theincomparable@hotmail.com) ENGLAND
RUNNER UP 3 Spawn (Magedav@hotmail.com) SWEDEN
WILD CARD 1 Caitiff (btspiraldancer@netscape.net) USA
WILD CARD 2 Kris Lighthawk (kris@hco.kollegienet.dk) DENMARK
RUNNER UP 4 Raveji (axel@ktv.nu) SWEDEN
Matches:
SMB01 – ArchmageSUN vs Aim22 WINNER: Aim22
SMB02 – Gideon vs Caitiff WINNER: Caitiff
SMB03 – Spawn vs Thrashbarg WINNER: Thrashbarg
SMB04 – Sleet vs Kris Lighthawk WINNER: Kris Lighthawk
SMB05 – Lord420 vs The Incomparable WINNER: The Incomparable
SMB06 – Warlord Keldon vs Cay WINNER: Warlord Keldon
SMB07 – Argammon vs Tasslehoff WINNER: Argammon
SMB08 – Frogman vs Blackmane WINNER: Frogman
Note: Raveji replaces Sleet who withdrew from match SMB04.
Singles Event Quarter-Finals
All matches will use the map Urgath (AOW PBEM World Cup 2001).
Matches are listed as Frostlings vs Azracs.
Winners advance to the Semi-Finals.
Losers are eliminated from the tournament.
Singles Event Quarter-Finals Turn Logs.
Matches:
SMC01 – Caitiff vs Aim22 WINNER: Aim22
SMC02 – Kris Lighthawk vs Thrashbarg WINNER: Kris Lighthawk
SMC03 – The Incomparable vs Warlord Keldon WINNER: Warlord Keldon
SMC04 – Frogman vs Argammon WINNER: Frogman
Singles Event Semi-Finals
All matches will use the map First Conflict (AOW PBEM World Cup 2001).
Matches are listed as Elves vs Orcs.
Winners advance to the Finals.
Losers are eliminated from the tournament.
Singles Event Semi-Finals Turn Logs.
Matches:
SMD01 – Aim22 vs Kris Lighthawk WINNER: Kris Lighthawk
SMD02 – Warlord Keldon vs Frogman WINNER: Frogman
Singles Event Finals
The final match will use the map Reedfin Canal (APWC 2001).
Races are listed as Dark Elves vs Elves.
Singles Event Finals Turn Logs.
Matches:
SME01 – Kris Lighthawk vs Frogman